7. OFİSTEN SAHNEYE JÜRİSİ

SELİM ÖZTÜRK

Selim Öztürk 1966 yılında İstanbul’da doğdu. Müziğe 1983 yılında gitar çalarak başladı. 1984 yılında arkadaşlarıyla kurduğu ilk grubu Kolon ile 1989 yılına kadar çeşitli konserler verdi ve kayıtlar yaptı. Kadıköy Anadolu Lisesi ve İTÜ yıllarını çeşitli arkadaş grupları ile müzik çalışmaları yaparak geçirdikten sonra, 1992 senesinde Kargo grubunu kurdu. Selim Öztürk, besteci ve gitarist olarak yer aldığı Kargo grubu ile, “Sil Baştan” (1993) isimli ilk albümden günümüze kadar 7 ayrı stüdyo albümü yaptı ve sayısız konser verdi. “Yarına Ne Kaldı?” (1996) ve “Yıldızların Altında” (2005) ile Altın Kelebek, Kral TV “Yılın Grubu” ve MGD ödülleri de dahil olmak üzere bir çok ödül kazandı. 1994-1996 yılları arasında Erekli/Tunç ve Raks/Marşandiz stüdyolarında çalışan Selim Öztürk, Mirkelam “Her Gece”, Çelik “Hercai”, Ebru Gündeş “Fırtınalar” gibi dönemin ses getiren bir çok şarkı ve albümünde kayıt ve miks mühendisi olarak görev aldı. Selim Öztürk 1998 yılında aranjörlük ve prodüktörlük alanında çalışmalara başladı. İlk olarak; 1998 yılında yayınlanan Athena “Holigan” albümünde yardımcı prodüktörlük yaptı. Bu çalışmayı daha sonra Tarık, Vega ve Aslı’nın ilk albümleri izledi. 2000 yılında, o dönemler tanıştığı Yalın ile çalışmaya başlayarak, sanatçının “Ellerine Sağlık” (2004) adlı ilk albümünün aranjörlük ve prodüktörlüğünü yürüttü. Bu albüm otoritelerce “Yılın Albümü” seçilirken, sanatçı da “Yılın En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçısı” ödülünü aldı. Yalın’ın “Yılın Albümü” ödülünü alan diğer iki albümü “Bir Bakmışsın” (2005) ve “Her Şey Sensin” (2007) de de prodüktörlük ve aranjörlük yapan Selim Öztürk, 2009 senesinde Göksel ile çalışmaya başlayarak sanatçının “Mektubumu Buldun Mu?” (2009) ve “Hayat Rüya Gibi” (2010) adlı iki nostaljik albümünde aranjör olarak yer aldı.

2010 yılında Mirkelam & Kargo olarak çıkardıkları R.R.D.P. adlı albümün ardından birçok konser verdi. 2011 yılında, son zamanlarda çeşitli sanatçılara verdiği hitlerle dikkat çeken Ravi’nin albümünün aranjörlüğünü yaptı.

2006 yılından beri ABD’de de bir çok ünlü stüdyo müzisyeni ile çalışmalar yapan Selim Öztürk, müzik hayatına Kargo yeni albüm çalışmaları, gitar kursları, müzik seminerleri ve atölye çalışmalarının yanı sıra önümüzdeki dönem çıkacak yeni projeler ile devam etmektedir.

BURAK BUYRUK

Mimar Sinan Üniversitesi‘nde Sosyoloji okudu. 2000 yılının sonunda Londra’ya gitti. İki sene yaşadığı bu şehirde farklı kültürlerden müzisyenlerle sahne paylaştı. Londra’dan döndükten sonra gerek kendi projeleriyle gerekse indie, rock ve brit pop repertuarlarıyla İstanbul’un bilinen mekanlarında sahneler aldı. 2011 yılında katıldığı Roxy Müzik Günleri yarışmasında 3.lük ödülü aldı. 100’ün üzerinde sözü ve müziği kendine ait şarkısı bulunan Burak Buyruk müzik otoritelerinin de övgüyle bahsettiği ilk albümü Yalnızlık Abidesi’ni 2 Nisan 2017 tarihinde Arpej Yapım etiketiyle tüm dijital mecralarda yayımladı.

GÜVEN ERKİN ERKAL

 

 

Programcı-Radyocu-Yazar

1966’da İstanbul’da doğdu. 1985 yılında konser organizasyonlarıyla müzik dünyasındaki çalışmaları başladı. 1994’te Türkiye’nin çeşitli illerinde amatör ve profesyonel birçok müzisyen ve grubun konserlerini düzenledi. 1986’da müzik üzerine ilk yazı ve röportajları Hürriyet Gösteri ve Milliyet Sanat dergilerinde yayınlandı. Aralarında Stüdyo İmge, Blue Jean, Boom Müzik dergilerinin yer aldığı birçok yayında sayfalar hazırladı. 2005’te kendi kurduğu Rock Art yayınları adı altında Yüxexes müzik dergisi ve Karakalem edebiyat dergilerini 2009’a dek yayınladı. 1988 – 1993 arası İlhan İrem, Erkin Koray, Cem Karaca ve Moğollar gibi usta isimlere menajerlik ve asistanlık yaptı. 1993 yılında özel radyo ve televizyonların yayına başlamasıyla günümüze dek aralıksız bir biçimde program yapım ve sunuculuğuna yöneldi. Hür FM, Radyo Mega, Radyo Boğaziçi ve halen devam ettiği Radyo D radyolarında, HBB TV, TRT 2, Eko TV ve Dream TV televizyonlarında programlar hazırlayıp sundu. Rock müzik tarihi üzerine 2000 yılında Stüdyo İmge yayıncılıktan poster biçiminde “Türk Rock Antolojisi 1980 – 2000” ve aynı yıl Deniz Durukan’la “Türk Rock 2000” adlı kitapları yayınlandı. 2013 yılında Erkin Koray 55. Sanat yılı CD albümünde sanatçının biyografisini hazırladı. Yerli rock gruplarının çeşitli toplama albümlerin yayına hazırlamış ve koordinatörlüğünü yapmıştır. (1988 Değişim Rüzgarları- Uzelli Müzik, 1989 Hey Boys- Hey Dergisi ve Yankı Müzik, 1998 Kent Ozanları – Ada Müzik, 2003’te Mehmet Fırıl ile birlikteHomesapiens – Anadolu Müzik)

TULUĞ TIRPAN

1970 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1989 yılına tam burslu olarak kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve sahne Sanatları Fakültesi’nin ardından eğitimine 1992’de geçtiği Viyana Konservatuarı ve Viyana Akademisi’nde devam etti.

Viyana’daki öğrenimi sırasında pek çok festivale katılan Tırpan; besteci Jorge Sanchez Chiong, saksofonist Nicholas Simion, kemancı Patricia Kopatchinskaja, kemancı Tomo Keller, kemancı Daniel Pergamenchikov, Kristiane Kaiser gibi sanatçılarla çalıştı. Jorge Sanchez Chiong, Tırpan’ın Reflections of Invisible adlı eserinin, Tomo Keller ise 1999 deprem felaketzedeleri için bestelediği Reflections adlı eserinin ilk çalınışı gerçekleştirdi.

Besteci, 1998’de Mozart’ın  Do Majör 21. Piyano Konçertosu (Elvira Madigan)’nu Nayden Todorov yönetimindeki Vidin Filarmoni Orkestrası eşliğinde kaydederek ilk CD albümünü çıkardı.

2002 yılındaGeorge Orwel’în 1984 adlı kitabından esinlenerek Hearts müzikalini besteledi. Eser, Musical Coctail dergisi tarafından son yıllarda Almanca konuşulan ülkelerde bestelenmiş en iyi müzikal olarak değerlendirilmiştir.

Avusturya yapımı “Böse Zellen” (2003) ve “Hotel” (2004) adlı filmlerin müziklerini yapan besteci; 2004 yılında Mozart’ın Figaro’nun Düğünü Operasının temalarından yola çıkarak ikinci müzikali Figaro ‘yu besteledi. Eser, Almanya’da birçok yerde seslendirildi.

2005 yılında çıkardığı kendi eserlerinden oluşan My Red Color isimli albümü Avrupa’da piyasaya çıktı. “Mevlana Yılı” nedeniyle bestelediği Mevlana/Simyaci Senfonik Şiiri ‘nin ilk seslendirilişi 2007’deAya İrini Kilisesi’nde , 2008 yılında GAIA –Dünya Senfonisi adlı eserinin ilk seslendirilişiSüreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşti.

2009 yılındaPainted On Water projesi kapsamında konserler veren sanatçı, İstanbul Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği “Ne Dersin Azizim” adlı oyun için bestelediği sahne müziği ile13. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Sahne Müziği ödülüne aday gösterildi ve yılın sonunda “My Green Color” albümünü çıkardı. 2010 yılındaBüyük Oyun adlı film için bestelediği film müziği 21. Anakara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Özgün Müzik ödülüne değer görüldü. 2012’de “My Blue Color” adlı albümünü çıkardı.

AHMET GÜVENÇ

1951 doğumlu olup profosyonel müzik hayatına 1967 yılında Grup Bunalım ‘la başladı. Erkin Koray ve Yeraltı Dörtlüsü ile müzik çalışmalarına devam etti. Daha sonra çalışmalarını İngiltere ve Hollanda ‘da sürdürdü. 1975 yılından itibaren ile Barış Manço ve Kurtalan Ekspres’le beraber yaptığı çalışmalar sanatçının vefatına kadar devam etti. Kurtalan Expres’in kurucularından olan Ahmet Güvenç ,Barış Manço ile çalıştığı 25 yıl içinde yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler verip Japonya ,Amerika ,Rusya ve Avrupa ülkelerinin hemen hepsinde ülkemizi temsil etti. Ayrıca Barış Manço’nun TV programında yer aldı.Bu dönemde bestelediği Gülpembe ve Dönence dönemin en çok sevilen parçalarından oldu. Ahmet Güvenç kendisine ait olan Spectrum ses kayıt stüdyosunda Erkin Koray , Nükhet Duru , Selmi Andak , Üç Hürel , Önder Foçan , Yaşar Kurt gibi pek çok sanatçının albümlerinde kayıt ,çalma ve orkestrasyon gibi çeşitli aşamalarda yeraldı. Bu arada 80’li yıllarda Berklee Jazz Universitesi’nin Correspondence kursunu bitiren Ahmet Güvenç Timur Selçuk’un Çağdaş Müzik Merkezi isimli müzik okulunda 13 yıl armoni ve bas öğretmenliği yaptı. 2001 yılında çalışmalarını Gülen Andak’la birleştirdi.Beraberce Gülen Andak-Ahmet Güvenç Sanat Merkezini Kurdular. Kurtalan Ekspres’in bascısı. Barış Manço’nun vefatına kadar birlikte çalışmışlardır. Ayrıca Gülpembe’nin bestekârıdır.

NİLÜFER VERDİ

Türkiye’nin ilk kadın jazz pianisti, olan Nilüfer Verdi müzikle ilgilenen bir aileden gelmekte; babası Nejat Verdi’nin vurmalı çalgılar, ağabeyi Murat Verdi’nin davul çaldığı bir aile ortamında özel piyano dersleri ile büyüdü.Müzik eğitimini lise yıllarından sonra New York, New School’da Jack Reilly, ardından Boston’da Berklee College of Musicte Ray Santisi, Bob Winter, Billy Pierce gibi önemli hocalardan aldığı piyano, armoni , düzenleme ve kompozisyon dersleri ile sürdürdü. Akbank,Yapı Kredi, Bilsak, Boğaziçi, Kuşadası, İstanbul, Afyon festivalleri ile yurt dışında U.S.A Houston Festivali, Can-Am Canada, Port Heron Fest gibi çok sayıda uluslararası etkinliğin yanı sıra Yurt ici ve yurt dışında bir çok festival ,Tv show,Jazz kulüplerinde çaldı. Mana ve Izhar isimli iki kişisel cd si bulunan Nilüfer Verdi, yurt içi ve yurt dışı konserlerine devam etmekte.İstanbul Müzik Akademisi,Modern Müzik akademisi,Yıldız Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi gibi okullarda jazz piano,teori ve ensemble dersleri vererek bir çok öğrenci yetiştirdi.Halen Bahçeşehir üniversitesinde öğretim görevlisi.

ÖMER AHUNBAY

Müzik sektörü içinde çok yönlü olan Ömer Ahunbay, Bandscalled Chaos, PaintedBird, TheChinaBandandRebelMoves grupları ile bir besteci ve vokalist olarak çalışmalar yapmıştır.  Ahunbay (vokal), 2000 yılında Hakan Özer (klavye), Cem Özkan (bas gitar), ve Oğuz Kaplangı (gitar-vokal) ile birliket 2000 senesinde RebelMoves isimli grubu kurucularındandır., 2001 yılında Erol Çay (vokal) ve Kerem Eye’ın (davul) katılımıyla genişlyerek, 2003 yılında 10. İstanbul Caz Festivali kapsamında ilk kez kendi repertuvarlarını performanslarını sergilediler. Grup doğaçlama ve deneysel tarzda müzik yapmaktadır. Soundunda; Reggae, Caz, Elektronik Müzik, Funk Müzik, Etnik Müzik ve Hiphop etkileri görülür.
Şarkılarını İngilizce, Fransızca, Türkçe ve Rebelce (Grubun müziğe göre uydurduğu kelimelerden oluşan dil) dillerinde yazmaktadırlar. Halen besteci, prodüktör, şarkıcı, seslendirme sanatçısı ve JingleHouse kurucu ortağı ve yönetim direktörü olarak görev yapan Ömer AhunbayRebelMoves müzik grubu ile çalışmalarına devam etmektedir.

SERAN BİLGİ

Kozmopolit Ege Denizi kenti İzmir’de büyüyen, canlı ve çok parlak bir Türk kızı olarak Seran Bilgi, çocukluğundan itibaren müziğe ilgi duydu.

2009 yılında, Amerikan aranjör, şef ve yapımcı Kim Scharnberg ile temasa geçti. Büyük doğuştan yeteneklerini tanıyan Broadway bestecisi Frank Wildhorn, söz yazarı Jack Murphy ve müzik direktörü JasonHowland için şarkı söylemesi için NYC’ye davet etti ve hepsi de vokal kalitesinden, tekniğinden ve modern Broadway şarkılarının ve Amerikalıların yorumlamasından etkilendi. Daha sonra Seran, JimCaruso’nunBirdland’daki efsanevi Broadway Oyuncular Partisi’nde şarkı söyledi. Kim ayrıca, ünlü Viyana vokal antrenörü Gordon Bovinet ile bağlantı kurdu. Öğrencileri Avrupa’da düzinelerce yapımda rol aldı.

Türkiye çapında birçok kurumsal ve sadaka etkinliğine ek olarak, Seran, Amsterdam’da JazzWarriorsBigBand ve Viyana’da besteci AdrianGaspar ile düzenli konuk solistlik yapıyor. Yeni bir kariyeri, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte gerçekleştirdikleri Yeni Yıl Konseriydi. Birden çok Avrupa müzik sanatçısının yıldızı Thomas Borchert, Kim Scharnberg tarafından yazılan ve yönetilen yeni düzenlemelerle sahneye çıktı.

Şimdi İstanbul’u ana üssü olarak nitelendiren Seran, eşsiz stil ve etkileşimlerinin zevkini ve tutkusunu dünyadaki yeni kitlelere ulaştırmaya hazırlanıyor.

KAAN GÖKMAN

İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik bölümü mezunu olan Kaan Gökman, Türkiye’nin en ünlü yabancı müzik radyolarında DJ’lik yaparken, bir yandan da radyoların prodüksiyon departmanlarında çalıştı. Kısa bir süre sonra radyolarda ufak ufak remixler üretmeye başlayan Kaan Gökman, Power FM başta olmak üzere Powergroup radyoları, Nar group radyoları ve Pal medya gibi Türkiye’de özel radyoların en popüler kanallarında genel yayın yönetmenliği ve DJ’likyaptı.Halen Pal fm müzik ve yayın müdürlüğü görevlerini sürdürmektedir.

Yaklaşık 20 yıldır profesyonel olarak birçok müzik projesinin içinde yer alan Kaan Gökman, özellikle Türkiye’de ve yurtdışında özel partilerde ve festivallerde gerçekleştirdiği canlı performanslarında tribal ve ethno dans müziği üzerindeki hakimiyeti ile tanınıyor.Palstationda yaptığı canlı live performanslarıyla geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan Kaan Gökman electro pop setleriyle Dünyaca ünlü bir çok radyonun yayın akışı içerisine girmeyi başarmıştır.2011 yılında dünyaca ünlü Dj1 müzik dergisine ön kapak olarak diğer Türk dj’lerin önünü açmiştir.

Türkiye’den çıkan ve uluslararası başarı yakalayan bir dans ve perküsyon projesi olan ünlü Harem grubunun üyesi ve DJ’i olan Kaan Gökman, Türkiye’de müzik camiasının çok yakından tanıdığı Ege, Burcu Güneş, Nev, ziynet sali,sinanakçil,Tarkan ,Röya,Sonersarıkabadayı, Murat Dalkılıç gibi popüler isimlerin albümlerinde düzenlemeleriyle ve remix çalışmalarıyla yer aldı.

DJ olarak Harem grubu için yaptığı remixlerleBuddha Bar gibi dünyaca ünlü bazı toplama albümlere de ismini yazdıran Kaan Gökman, Yunanistan’dan Almanya’ya, Belçika’dan Fas’a, Dubai’den İspanya’ya, Amerika’dan Hollanda’ya kadar birçok ülkede dünyanın en ünlü kulüplerinde DJ performansları gerçekleştirdi.

Birçok projede imzasını attığı dans şarkıları dışında, Türkçe pop şarkısı için yaptığı remixlerle de dikkati çeken Kaan Gökman, Nez , Harem ve TurkishDelight gibi gruplarla ve sanatçılarla Madrid’teki Euro Pride’dan Belçika’daki Sfinksfestivali’ne kadar sayısız festivalde binlerce kişilik kalabalıkların karşısına çıktı.BaşdaBuddha bar olmak üzere dünyaca ünlü completionlarda şarkılarıyla en fazla yer alan Türk sanatçı oldu.

KORAY AYKILIÇ

1978 yılında İstanbul’da doğdu. Profesyonel müzik kariyerine 1998 yılında Erol Temizel ile çalışarak başlamıştır.Birçok sanatçının ve albümün aranjörlüğünü yapan müzisyen Koray Aykılıç2011 yılında Kaan Gökman ile kurduğu BukalemunmusicStudioile çalışmalarına devam etmektedir.

Soner Arıca, Demet Sağıroğlu, Serkan Vural, Metin Şentürk, Hande Yener, Nilay Dorsa, Serdar Şenel, Soner Sarıkabadayı, Grup Vitamin ve Ziynet Sali gibi birçok isimle ortak projelerde yer almıştır.

2017 yılı Eylül ayında ise Enstürmental Etnik müzik albümü olan Mythıcal müzik sektöründeki yerini almıştır.

EMRE LARLAR

1984 yılında doğan Emre Larlar, ilk event deneyimini 17-20 yaş aralığında üniversite dışındaki zamanında belli başlı otellerin entertainment departmanlarında farklı pozisyonlarda çalışarak edindi. Bunun üzerine üniversite yıllarında müzik event’leri organize etti. Yaklaşık 8 seneden beri Philip Morris’te farklı pozisyonlarda görev yapan Emre Larlar, yaklaşık son 3 senedir de Türkiye Satış Etkinlikleri Müdürü olarak çalışmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar yaklaşık 1500 müzik event’inde koordinasyon ve yönetimi sağlamış olan Larlar, trendleri ve gelişimi izlemek amacıyla Tomorrowland, Sziget, Coachella gibi dünyanın en büyük müzik festivallerini de her sene ziyaret ediyor.

17 yaşından itibaren hayat tarzı ve iş tecrübeleri gereği, sektörün audience kısmının müzikle beraber yaşatılan ortamdaki etkileşimi, sosyalleşmesi ve tecrübe edinmesi gibi konularla ilgilenmektedir.

GEÇMİŞ YILLARDAKİ JÜRİLER

Ali Şahinbaş ( Fuchs) Dj, programcı, radyocu ve organizatör Metin Levi Harikalar Diyarı Grubu
Aydilge Sanatçı Mine Aksoy UniversalMusicTürkiye/Taxim Edition Ceosu
Aykut Gürel Sözyazarı, müzisyen, prodüktör Murat Beşer Cumhuriyet Gazet. Müzik Yazarı
  Badem Grubu Vokal, Gitarist,Besteci, Söz Yazarı Mustafa Kemal Öztürk Grup Badem vokal, piyano, gitar
Barış Selamoğlu(DJ Bartez) Joy FM caz programcısı Nafi Bensusan Harikalar Diyarı Grubu
Bora Uzer Müzisyen,Solist,besteci,sözyazarı Nedim Ruacan Müzisyen, davul virtiözü
Cem Sarıoğlu Sound Dergisi Gen. Yay. Yön. Neslihan Engin Müzisyen,Solist,besteci sözyazarı
Cengiz Ünsal Metro Fm radyo müdürü, DJ Nilüfer Verdi Türkiye’nin ilk kadin jazz pianistii
Demir Demirkan Sözyazarı, müzisyen, prodüktör Oğuz Kaplangı Müzik yazarı, prodüktör
Eda Solmaz Vatan Gazetesi ekler editörü Ömer Ahunbay Besteci,Vokal,Jingle House kurucu ortak
Ediz İlhan Müzisyen,Solist,besteci,sözyazarı Selim Öztürk Besteci, Aranjör, Müzisyen
Feyyaz Kuruş Besteci,Söz Yazarı,Aranjör,müzik direktörü Sezen Aladağ Radyo programcısı müzik yazarı
Güven Erkin Erkal Radyocu, televizyoncu, dergici Şafak Karaman Müzik yazarı
İzzet Öz TV/Radyo müzik programıcısı Yalçın Birol Spectrum Medya Yay. Sor. GM Yrd.
Kenan Vural Müzisyen, söz yazarı, besteci Zeki Güner Söz yazarı, Besteci, Vokal
Melis Sökmen Müzisyen, Solist Zeki Güner Söz yazarı, Besteci, Vokal
Metehan Mert Çakır Rock FM Gen. Yay. Yön Zeynep Eylül Üçer Pinhani Bass Gitaristi